przejdź do treści

30 października, Chrzęsne | Uroczysty finał "Malowanego Lata z literaturą w tle" - wystawa Józefa Wilkonia oraz spotkanie z pisarką Joanną Olech i jej książkami; czyta Jarosław Boberek

malowane lato 2017Tegoroczna edycja projektu tematem nawiązuje do literatury. Literatura dziecięca i plastyka weszły w dialog i splotły swoje emocje i wrażliwość. Efektem jest zbiór wyjątkowych prac dziecięcych. Zaprezentowane one będą na wernisażu w Pałacu w Chrzęsnem.

Podczas Finału odbędzie się spotkanie z literaturą dziecięcą autorstwa Joanny Olech pt.: Niepoważny słowniczek dynastii Miziołków – spotkanie autorskie dla dzieci. Teksty autorki czytać będzie Jarosław Boberek.

 

 

JOANNA OLECH
Autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, graficzka. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej na łamach Tygodnika PowszechnegoNowych Książek. Od roku 2007 jest członkinią zarządu Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Jest także współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjum i szkoły podstawowej (w przygotowaniu), a od roku 2010 ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 1995 r. jej Dynastia Miziołków zdobyła nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później otrzymała tytuł dziecięcego Bestselleru Roku. W 2005 r. Czerwony Kapturek zdobył honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2006 r. książka Różowy prosiaczek otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 r. autorka otrzymała nominację do nagrody wydawców Ikar za propagowanie książek dla dzieci.

JAROSŁAW BOBEREK
Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. W latach 1990/93 występował w Teatrze Studyjnym `83 w Łodzi. W latach 2001-2005 roku aktor Teatru Studio w Warszawie, w latach 2004-2007 aktor Teatru Nowego w Warszawie. Choć grał różne role w filmach, kojarzony jest głównie jako posterunkowy w Rodzinie zastępczej. Czołowa postać polskiego dubbingu – jego głos można usłyszeć w wielu znanych i największych filmach animowanych. Użyczył głosu m.in. kultowemu królowi Julianowi z Madagaskaru, drwalowi w produkcji Czerwony Kapturek – prawdziwa historia i Lennemu w Rybkach z ferajny. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za Całokształt Osiągnięć w Dubbingu na 4. Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy Don Kichot i Pan Tadeusz oraz spotkanie z Józefem Wilkoniem.

Ilustracje do Don Kichota i Pana Tadeusza są uznawane przez samego autora za jedno z jego największych osiągnięć artystycznych. Temat błędnego rycerza pojawił się w jego twórczości już na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, ale dopiero na przestrzeni ostatnich lat stworzył pełną i, jak twierdzi, jeszcze niezamkniętą kolekcję. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety uzupełniają sceny zbiorowe, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży. Świat Pana Tadeusza powołany do życia barwną plamą i fantazyjną kreską pokazuje natomiast romantyczny krajobraz dzieciństwa poety: wielkie drzewa i bujną roślinność, w której niemal giną ludzie i zwierzęta. Jak sam przyznaje: (…) chodziło mi o to, aby znaleźć w <<Panu Tadeuszu>> urodę poezji. Są w Mickiewiczu rzeczy ponadczasowe, które należało wydobyć (…). Wilkoń poprzez swoje grafiki rzuca nowe światło na odczytanie polskiej epopei narodowej – nasyca go ironią oraz mroczną atmosferą, pełną niepewności i tęsknoty.

JÓZEF WILKOŃ
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio). Jego twórczość ilustracyjna zadziwia różnorodnością form opracowania plastycznego tekstu. Artysta chętnie eksperymentuje z technikami malarskimi, chociaż najczęściej używa tuszów, akwareli oraz suchych pasteli. Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuk (Warszawa, 2006).

 

przed mikrofonem Jaroslaw Boberek

przy rzeźbie jozef wilkon

podparta ręką Joanna Olech Fot Tymoteusz Lekler

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator MIK: Paulina Czajor, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 586 42 10.
Współorganizator: Pałac w Chrzęsnem

Wstęp z zaproszeniami

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl