przejdź do treści

4 maja | Sergiusz Prokofiew VIII Sonata B-dur op. 84 w wykonaniu Łukasza Chrzęszczyka

Łukasz Chrzęszczyk Fot. Materiały promocyjne

Sergiusz Prokofiew VIII Sonata B-dur op. 84 w wykonaniu Łukasza Chrzęszczyka

Arcydzieła na fortepian

4 maja 2017 r. 19:00 | Mazowiecki Instytut Kultury

KONCERT
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

PROGRAM
Sergiusz Prokofiew (1891 – 1953)

VIII Sonata B-dur op. 84
   Andante dolce
   Andante sognando
   Vivace

WYKŁAD
Marcin Majchrowski – muzykolog, dziennikarz muzyczny
VIII Sonata fortepianowa op. 84 Sergiusza Prokofiewa. <<Ekspresja wielkości ludzkiego ducha>> w czasach zwątpienia i nadziei.

Po koncercie dyskusja z udziałem publiczności.

Kup bilet
Bilety: 15 zł

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu

 

Łukasz Chrzęszczyk w 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (UMFC) w klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni.

Jest laureatem konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, takich jak Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (tytuł Laureata Festiwalu oraz Nagroda Specjalna Stowarzyszenia im. K. Komedy dla Osobowości Artystycznej Estrady, 2014) Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2011), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny European Piano Teachers Association w Krakowie (2009), Międzynarodowy Konkursu Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008) i wiele innych.

Jako aktywny kameralista ma na swoim koncie również wiele sukcesów zespołowych, wśród których warto wymienić I Nagrodę, Grand Prix i Nagrody Specjalne za najlepsze wykonania dzieł Beethovena i Pendereckiego na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lusławicach (2015), III Nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi (2013), Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych na Festiwalu Sztuki Młodych w Poznaniu (2012) i Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa (2012) oraz I Nagrodę, Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia I Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012).

Występował w większości krajów Europy, uczestnicząc w festiwalach, takich jak Monteleon Festival w Leon (Hiszpania), Musica in collina w Lapedonie (Włochy) czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach–Zdroju. W czerwcu 2014 roku zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej. Koncertował m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, z Orkiestrą Symfoniczną UMFC, szwajcarską Jugendorchester „Il Mosaico” pod dyrekcją znakomitych dyrygentów, takich jak Michał Klauza, Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Sławomir Chrzanowski, Hermann Ostendarp, Monika Wolińska. W ramach Kursów Mistrzowskich miał okazję współpracować z pedagogami takimi, jak Joaquin Achucarro, Eugen Indijc, Oleg Meisenberg, Matti Raekkalio, Katarzyna Popowa–Zydroń i in.

W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W 2013 roku otrzymał stypendium w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN Młoda Polska.

Marcin Majchrowski, muzykolog i dziennikarz muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Historyczny). W latach 1993-2016 związany z Programem 2 Polskiego Radia. Prezenter pasm muzycznych i muzyczno-publicystycznych (Poranek Dwójki, Wybieram Dwójkę), prowadzący autorskie audycje muzyczne w paśmie przedpołudniowym (Kanon Dwójki, Wolna sobota, wcześniej Quodlibet Dwójki) oraz komentator transmisji i retransmisji koncertów, a także spektakli operowych (Filharmonia Dwójki, Wieczór operowy). Twórca audycji monograficznych poświęconych muzyce klasycyzmu i romantyzmu (m.in. 104 Symfonie Józefa Haydna, Romantyzm znany i nieznany, Moje czasy jeszcze nadejdą, czyli symfonika Gustava Mahlera). Autor wielu wywiadów z artystami-muzykami, naukowcami, ludźmi nauki i kultury. W 2013 roku współtworzył (wraz z Joanną Grotkowską) cykl audycji Droga do piękna - przewodnik po twórczości Witolda Lutosławskiego. Jest autorem tekstów publicystycznych, recenzji i wywiadów publikowanych m.in. w „Ruchu Muzycznym”, „MWM Muzyka w Mieście” i na stronie www.dwutygodnik.com. Laureat Złotego Mikrofonu 2010 – prestiżowej nagrody Polskiego Radia. W wolnych chwilach niepoprawny nałogowy czytelnik książek.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl