przejdź do treści

Mazowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

MUTW powołano w styczniu 2002 r. jako program edukacyjno - kulturalny Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jest on adresowany do ludzi starszych, którzy nie pracując już zawodowo, mają potrzebę realizacji swoich pasji i zainteresowań twórczych.

Mazowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - seniorki podczas zajęć Program nauki obejmuje: wykłady, seminaria, warsztaty plastyczne, ruchowe, rehabilitację w basenie, lektoraty języków obcych (angielski, niemiecki, francuski). Główny nacisk położono na edukację kulturalną i sztukę. Wykłady dotyczą zagadnień z: historii sztuki, muzyki, literatury, filmu, teatru, socjologii, psychologii, kultur świata. Natomiast seminaria poświęcone są: historii, poezji, literaturze, muzyce i życiu W. A. Mozarta, historii opery oraz profilaktyce zdrowotnej. Zajęcia prowadzą naukowcy, pracownicy wyższych uczelni oraz osobistości ze środowisk twórczych.

Dodatkowo, dla słuchaczy MUTW, we współpracy z warszawskimi muzeami, przygotowano spotkania i cykliczne wykłady w Muzeum Narodowym – historia sztuki, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy – historia Polski, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza – literatura, Zamku Królewskim - historia Zamku Królewskiego Państwowym Muzeum Etnograficznym – polska sztuka ludowa i kultury świata, Muzeum Powstania Warszawskiego – problemy historii współczesnej, Muzeum Wojska Polskiego - wybrane tematy z historii oręża polskiego. Spotkania są prowadzone przez pracowników muzeów lub artystów i często połączone ze zwiedzaniem wystaw okolicznościowych lub stałych ekspozycji. Słuchacze MUTW mają również zapewnione ulgowe bilety na spektakle i koncerty w Operze i Filharmonii Narodowej oraz w warszawskich teatrach. Od kilku lat biorą udział w programie Opery Narodowej “Student Kulturalny”, otrzymując miesięcznie określoną liczbę bezpłatnych biletów. Ta forma aktywności starszego pokolenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego dyrekcja MIK podjęła decyzję o upowszechnianiu uniwersytetów trzeciego wieku na całym Mazowszu. Dzięki nawiązaniu kontaktów z dyrektorami lokalnych ośrodków, w porozumieniu z Mazowieckim Instytutem Kultury powstało 13 uniwersytetów, między innymi w Sokołowie Podlaskim, w Węgrowie, w Siedlcach, w Pruszkowie, w Zielonce, w Płońsku oraz w OK. „Świt” na Bródnie w Warszawie.

Wypowiedzi słuchaczy:

„Studiując na uczelni technicznej nie poświęcałem tyle czasu, ile chciałbym, na dziedziny humanistyczne. Teraz to nadrabiam. Jestem ogromnie wdzięczny, że mam możliwość takiego spędzania czasu. Pewne informacje uzupełniam, inne są dla mnie nowe. Ten uniwersytet to coś wspaniałego”.
Pan Wojciech, inżynier, który chodzi na zajęcia z żoną, lat 72

„Dla mnie oprócz ciekawych spotkań, ważne jest, że mogę przebywać wśród ludzi. Mąż pracuje jeszcze zawodowo. Chodzę na wykłady, seminaria, koncerty, do teatru. Zapisałam się do pracowni malarskiej. Nawet nie przypuszczałam, że właśnie malowanie sprawi mi tak wielka radość. To pokazuje, że człowiek stale odnajduje w sobie coś nowego”.
Pani Jadwiga, inżynier, lat 67

„Czasami mam kłopot z wyborem, jakie zajęcia wybrać, bo tyle jest ciekawych propozycji. Ale i tak pół dnia spędzam na Elektoralnej. Te studia są spełnieniem moich uniwersyteckich marzeń. Stały się podstawą mojego obecnego życia. Ten głód wiedzy tkwił we mnie od zawsze, wreszcie się nią nasycam. Studiuję już trzy lata i jeszcze mi mało…”
Pani Wanda, wykształcenie średnie, lat 59

„Uczestnictwo w zajęciach MUTW daje mi poczucie młodości i dalszego rozwoju tych dziedzin osobowości, na które nie starczało czasu w okresie aktywności zawodowej”.
Pani Zofia, lat 57

„Mazowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jak prawdziwa uczelnia. Nie ma tylko zaliczeń i egzaminów. Wraca młodość”.
Pani Teresa, lat 73

Mazowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w 2012 roku obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Z oferowanych zajęć korzysta ponad pół tysiąca osób.  

Koordynatorki projektu: Jadwiga Fiedziuszko-Goszczyńska, Irena Maklakiewicz, Alicja Sędzielska, tel. 22 586 42 28, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl